Reumatyzm — objawy oraz leczenie

            Reumatyzm to innymi słowy grupa schorzeń, która charakteryzuje się patologicznymi zmianami we wnętrzu tkanki łącznej stawów, która najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku. Choroby stawowe należące do grupy schorzeń reumatycznych cechują się nawracającym i intensywnym bólem. Reumatyzm to termin, który nie określa konkretnej choroby, ale całą ich gamę, dlatego w jej skład zaliczają się między innymi reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle pleców oraz kolan, zapalenie ścięgien, bóle wewnątrz karku i szyi czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. (https://www.apteka-rozana.eu/przeciwbolowe.html)

Objawy

            Mimo tak szerokiego wachlarza chorób zaliczających się do grupy reumatycznych, schorzenia te charakteryzują się podobnymi objawami. Najważniejszym objawem jest przede wszystkim ostry ból stawów, pojawiający się zarówno w ich pojedynczych elementach, jak i całych strukturach stawowych. Bardzo często zdarza się, że objaw ten jest na tyle intensywny, że uniemożliwia poprawne funkcjonowanie chorego.Dodatkowym objawem, jaki może się pojawić w przypadku schorzeń reumatycznych jest nabrzmienie, obrzęk, zaczerwienienie oraz napuchnięcie zaatakowanego miejsca. W zaawansowanym stadium choroby objawy mogą być na tyle silne, że prowadzą do ograniczenia zdolności ruchowych danego pacjenta lub całkowitej deformacji upośledzonej tkanki.

Schorzenia

            Wachlarz schorzeń reumatycznych jest na tyle szeroki, że przyczyn ich powstawania jest naprawdę wiele. Czynniki te zależne są od rodzaju reumatycznego schorzenia. Do przyczyn powstawania choroby reumatycznej należą między innymi przyczyny genetyczne, zaburzenia immunologiczne oraz nowotwór. Czynniki genetyczne są nierozerwalnie związane z dziedziczeniem tego rodzaju schorzeń i najczęściej dotyczą właśnie tych spowodowanych starczą degeneracją tkanki łącznej. Problemy z systemem immunologicznym, takie jak sarkoidoza sprawiają, że organizm sam atakuje swoje komórki. Może to być przyczyną nawracających oraz intensywnych boleści stawowych, a tym samym schorzeń reumatologicznych. Dodatkową lecz bardzo rzadką przyczyną powstawania reumatyzmu jest również nowotwór, taki jak chłoniak czy szpiczak.

            Pomimo tak dynamicznego rozwoju medycyny wciąż nie udało się opracować uniwersalnego leku na problemy reumatyczne, jednakże nowoczesna technologia umożliwia opóźnienie postępu nieodwracalnych zmian w tkance łącznej. Najczęściej w celu spowolnienia rozwoju choroby stosuje się analgetyki lub niesteroidowe leki przeciwzapalne połączone z fizjoterapią. Dodatkowym zabiegiem może być również plazmafereza, czyli skuteczna wymiana osocza.

Poza tym…

            Do pozostałych zabiegów opóźniających rozwój zmian reumatycznych należą masaż klasyczny niwelujący napięcie wewnątrz mięśni tkanek łącznych, kinezyterapia czyli seria specjalistycznych ćwiczeń polepszających funkcjonalność schorowanych stawów, wizyty w uzdrowiskach, termoterapia, masaże wodne oraz diatermia czyli terapia przeprowadzana za pośrednictwem impulsów elektrycznych.  https://www.apteka-rozana.eu/