Najpopularniejsze i najniebezpieczniejsze kontuzje biegaczy

Badania statystyczne potwierdzają, iż jogging staje się z roku na rok coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej. Wielu początkujących biegaczy narażonych jest jednak na poważne kontuzje, które mogą odcisnąć ślad na ich późniejszej kondycji zdrowotnej.  Bynajmniej nie muszą być to kontuzje przypadkowe – wbrew pozorom większość z nich jest efektem braku umiejętności oraz wiedzy teoretycznej. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy zatem najbardziej popularne i niebezpieczne kontuzje biegaczy – zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych.

Uraz „łydki tenisisty”

Nazwa tytułowego urazu jest powszechna zwłaszcza wśród osób uprawiających tenis ziemny. Co ciekawe jest także częstą kontuzją biegaczy. Urazem łydki tenisisty nazywamy częściowe uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki. W celu postawienia diagnozy należy udać się na badania USG. Formą leczenia jest przede wszystkim odpoczynek oraz seria masażów – poprzecznych oraz tkanek głębokich.

buty

„Gęsia stopka” i jej popularność

Popularną kontuzją pośród biegaczy, którzy w sezonie jesienno-zimowym uskuteczniają regularne treningi może być tzw. gęsia stopka. Jest to efekt przeciążenia zginaczy przyśrodkowych, a mówiąc wprost – lekkie skręcenie kolana. W takich sytuacjach obejdzie się bez radykalnych metod leczenia. Wystarczy kilkudniowy odpoczynek, masaże lodem oraz prosta terapia manualna. Ciekawostkę stanowi fakt, że uraz ten dotyczy w dużej mierze osób cierpiących na syndrom koślawych kolan.

Shin Splints, czyli zmęczone golenie

Tytułowa kontuzja zgodnie z medyczną nomenklaturą nazywana bywa także złamaniem zmęczeniowym, przeciążeniem zginaczy palców, mięśnia płaszczkowatego oraz zespołem ciasnoty powięziowej.  Jest to uraz dotykający w dużej mierze początkujących biegaczy, bowiem jego przyczyną jest zła technika biegania. Kluczem do poprawy zdrowotnej jest poprawna diagnoza. Przy tego rodzaju złamaniu osoby uprawiające jogging muszą liczyć się z odpoczynkiem wynoszącym od 6 do 8 tygodni.

ludzie

Przyśrodek stopy oraz goleni

Przyśrodkiem stopy i goleni nazywamy mięsień piszczelowy – tylny. Uraz ten może być spowodowany wieloma przyczynami, a do najpopularniejszych zaliczamy koślawą stopę, źle dobrane wkładki, zbyt zamortyzowane obuwie, skręcenie stopy do wewnątrz, czy nierówne podłoże w trakcie regularnego biegania. W takiej sytuacji warto zaprzestać na kilka dni treningów i przeprowadzać regularne okłady lodem. Specjaliści zalecają także stosowanie maści przeciwzapalnych, wyjaśnia ekspert z https://www.allecco.pl/.

Ścięgno Achillesa

Na koniec jedna z najbardziej popularnych i niebezpiecznych kontuzji, czyli uraz ścięgna Achillesa. W przypadku charakterystycznego skrzypienia mamy do czynienia ze stanem zapalnym ścięgna, dlatego w ramach profilaktyki zaleca się masaż lodem, ćwiczenia rozciągające, a także stosowanie maści przeciwzapalnych. W przypadku ostrego bólu najpewniej mamy do czynienia uszkodzenie całkowite wymagające rekonstrukcji. Tu istotna jest poprawna diagnoza oraz późniejsza – mozolna fizykoterapia. Co ciekawe kontuzja ta spotyka nie tylko piłkarzy, ale także osoby uprawiające jogging.