Możliwości nowoczesnej medycyny na przykładach

W historii ludzkości można znaleźć wiele momentów, w których medycyna dokonywała przełomowych postępów. Szczepionki, penicylina czy antybiotyki to przykłady, które przychodzą pierwsze na myśl. Jest jednak więcej takich momentów.

Ludzkość w poszukiwaniu nowych rozwiązań

To ciekawe, że jak sprawdzimy co działo się w temacie odkryć medycznych wcześniej niż np. w XVIII wieku to odnajdziemy przykłady innowacyjności naszych przodków. Przykłady? Już starożytne plemiona Inków i Majów dokonywały zabiegów trepanacji czaszki, prawdopodobnie w celu leczenia padaczki.
Ciekawym przykładem są też mieszkańcy starożytnych Pompeji. Ze względu na to, że zginęli pod lawą, ich kości do dziś zachowały się w znakomitym stanie. Dało to naukowcom możliwość zbadania ich stanu zdrowia. Co ciekawe, mieli oni bardzo zadbane zęby, praktycznie nie mieli próchnicy. Tu wiązało się to z ich zdrową dietą, w której było mało cukru. Niedaleko, bo w Egipcie podobne badania nad zmumifikowanymi ciałami pokazały, że nawet jak pojawiała się próchnica, to podejmowane były próby leczenia (naukowcy znaleźli ślady borowania).

Nowoczesna medycyna dziś

Tyle historii. Dziś przyzwyczailiśmy się do pewnego poziomu. Gdy chorujemy na grypę, idziemy do lekarza i apteki i kupujemy odpowiednie leki. Gdy złamiemy rękę, jedziemy do szpitala i tam wiemy, że po złożeniu i zagipsowaniu wrócimy do zdrowia. Kiedyś takie możliwości leczenia były nie do pomyślenia, dziś są codziennością. Stąd też warto przyjrzeć się, co jeszcze w zanadrzu ma nowoczesna medycyna.

tabletki-zdrowie

Przeszczepy

Tutaj medycyna cały czas robi nowe postępy. Dobrym przykładem jest Karl Merk, niemiecki rolnik, któremu podczas prac w polu kombajn obciął ręce przy samym barku. Nie udało się ich przyszyć. Mężczyzna żył tak bez rąk przez ponad 5 lat, gdy w końcu lekarze zaproponowali mu nowe rozwiązanie. Postanowiono znaleźć dawcę nowych kończyn. Udało się znaleźć dawcę. Kilka godzin po śmierci dawcy podczas blisko dwudziestogodzinnej operacji lekarze przyszyli mężczyźnie nowe ręce. Efekt był niesamowity, bo po okresie rehabilitacji stał się on bardziej samodzielny – może zjeść sam posiłek czy umyć się. To duża zmiana w porównaniu z wcześniejszą niemocą.

Również kardiolodzy mogą poszczycić się wieloma osiągnięciami w temacie przeszczepów. Słynny jest przykład pacjentki, małej dziewczynki, która chorowała na kardiomiopatię. To ciężkie schorzenie serca. Mówiąc prosto, mięsień sercowy był za słaby, żeby samodzielnie pracować i pompować wystarczającą liczbę krwi. Lekarze w tym konkretnym przypadku wpadli na nowatorski pomysł. Pobrali serce od innej zmarłej dziewczynki i wszczepili je dziewczynce chorej na kardiomiopatię. Trzeba dodać, że wszczepili nowe serce jako dodatkowy organ, który wspomagał pierwsze serce. W ten sposób uratowali życie dziewczynce i z dwoma sercami przeżyła ponad 10 lat. Ciekawy jest finał tej historii. Po 10 latach okazało się, że drugie serce trzeba usunąć. Jednak ku zaskoczeniu lekarzy, po usunięciu dodatkowego serca pierwsze serce zaczęło normalnie pracować.

Komórki macierzyste

Bardzo ciekawym przykładem na nowoczesne osiągnięcia medycyny są komórki macierzyste. Wykorzystywane są w różnych formach. Najbardziej powszechna w Polsce jest metoda pobierania komórek macierzystych przy porodzie z krwi pępowinowej. To najlepsze komórki macierzyste, które z powodzeniem mogą być przechowywane przez wiele lat. Koszt takiego przechowywania nie jest wysoki, tym bardziej patrząc na możliwe zalety jakie niosą ze sobą komórki macierzyste. Mogą one pomóc w bardzo ciężkich chorobach. Nie ma tu oczywiście 100% skuteczności, ale jednak jest wiele przypadków, gdzie komórki macierzyste pomogły wyleczyć ciężko chorych pacjentów.

komorki-macierzyste

Ale komórki macierzyste to nie tylko krew pępowinowa. Medycyna poszła tak do przodu, że możliwe jest nawet pobieranie komórek macierzystych od dorosłych. Następnie pobrane komórki się namnaża i można wykorzystać w leczeniu. Tak dzieje się np. w ortopedii, gdzie regeneracja komórkami macierzystymi jest już powszechnie stosowana jako alternatywa do inwazyjnych zabiegów chirurgicznych (można sprawdzić tutaj jak przebiega regeneracja z użyciem komórek macierzystych).

Jaka będzie przyszłość?

Jak widać na tych kilku przykładach, medycyna nie przestaje nas zaskakiwać. Każdy rok niesie ze sobą przełomowe odkrycia, które pomagają w bardzo trudnych przypadkach.