Kiedy warto iść do kardiologa

Schorzenia naczyń krwionośnych i schorzenia mięśnia sercowego zabijają aż 170 tysięcy Polaków każdego roku (warto przeczytać tutaj). Niezwykle istotne jest odbywanie regularnych wizyt u kardiologa i badanie serca. Na czym polega wizyta u kardiologa i jakich pytań możemy spodziewać się w czasie wizyty?

Statystycznie najczęstsze dolegliwości układu krwionośnego to nadciśnienie tętnicze, nierówność bicia serca, kołatanie serca, trudności ze złapaniem tchu, bóle w klatce piersiowej i duszności. Pacjenci z takimi problemami powinni zgłosić się do specjalisty kardiologa, samodzielnie lub w wyniku skierowania przez lekarza chorób wewnętrznych, a także każdego innego lekarza, który zauważył te objawy u pacjenta.

Jak dokładnie przebiega wizyta u kardiologa

lekarz kardiolog Można znaleźć wielu dobrych kardiologów, np. w Krakowie (po wpisaniu kardiolog kraków), ale jak dokładnie wygląda wizyta? Najpierw lekarz zwraca uwagę na odżywianie się pacjenta i stan związany z nim (przykładowo otyłość), sposób poruszania się pacjenta (jak choćby poruszanie się przy pomocy laski), jak oddycha (duszności, ciężki oddech, świszczący oddech), kolor skóry twarzy oraz wiek biologiczny pacjenta, który nierzadko różni się od wieku metrykalnego.

Następnym krokiem jest przeprowadzenie przez lekarza tzw. wywiadu, w którym kardiolog pyta nas dlaczego zgłosiliśmy się do niego oraz opisanie dolegliwości które dolegają pacjentowi. Podczas konsultacji mogą paść pytania o tryb życia, występowania innych chorób, branych leków, hospitalizacji, sposobie odżywiania, chorób w rodzinie oraz stosowanych używek (palenie papierosów, spożywanie alkoholu). Pacjent musi precyzyjnie odpowiedzieć na pytania zadane przez lekarza oraz przedstawić częstotliwość występowania dolegliwości, ile trwają oraz nasilenia.

Badanie przedmiotowe

Kolejnym krokiem jest badanie przedmiotowe. Lekarz bada ciśnienie krwi u chorego na obu kończynach górnych. Następnie poprzez osłuchiwanie bada pracę serca oraz jak pracują płuca. Ma przez to wiadomości na temat układu krążenia chorego. W czasie osłuchiwania serca kardiolog patrzy na szczegóły takie jak tony bicia serca, głośność, a także szmery w zastawkach. Osłuchując płuca kardiolog rozpoznaje stan układu oddechowego, który ma znaczenie przy wydolności układu krążenia.

W następnej kolejności doktor bada tętno na tętnicach obwodowych kończyn górnych, dolnych i szyjnych. Słabe tętno oraz pojawiające się szmery mogą wskazywać na niedrożność tętnic. Tego typu objawy mogą wskazywać na miażdżycę.

W czasie wizyty lekarskiej bada się również kolor skóry dłoni, ust, oraz sprawdza się wystąpienie obrzęków na nogach, które mogą być skutkiem niewydolności serca.
Po wizycie, w przypadku zauważenia przez kardiologa opisanych objawów, może skierować chorego na wykonanie badań lekarskich. Najczęściej są to badania EKG, echo serca czy badanie wysiłkowe.

Jeśli interesuje Ciebie jak wygląda badanie holterem, to zapraszamy do obejrzenia filmiku: