Guz rdzenia kręgowego

Choroby nowotworowe są podstępnym wrogiem, który może zaatakować niemal każdą część naszego ciała. Wśród licznych schorzeń wywołanych przez nowotwory znajdują się też guzy rdzenia kręgowego. Co warto wiedzieć na ich temat?

Rak rdzenia kręgowego

Guzy rdzenia kręgowego, podobnie jak i inne choroby nowotworowe, wymagają szybkiego zdiagnozowania oraz w porę podjętego leczenia. Każdy guz może być poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjenta, a to ze względu na swa lokalizację. Guzy atakujące rdzeń nerwowy sprawiają wiele problemów. Mogą one uciskać pobliskie włókna nerwowe, a to sprawia wiele bólu oraz narastających problemów z poruszaniem się. Sytuację komplikuje fakt, iż guzy takie mogą mieć charakter guzów złośliwych, a ryzyko przerzutów to kolejne zagrożenie dla każdego pacjenta.

kregoslup-budowa

Skąd się biorą guzy

Skąd biorą się takie choroby nowotworowe? Przyczyny rozwoju tego typu guzów nie są jeszcze do końca znane, choć lekarze zajmujący się tym zagadnieniem mają wiele teorii na ten temat. Szersza jest bardziej wiedza na temat tego, w jaki sposób guzy rdzenia kręgowego mogą się objawiać. Jakich sygnałów nie można zatem lekceważyć?

Objawy guza rdzenia kręgowego

Niepokojące objawy, których ignorować nie można, to osłabienie mięśni oraz coraz większe problemy związane z poruszaniem się. Typowym sygnałem tej choroby jest mrowienie kończyn, wielu pacjentów uskarża się także na silne bóle pleców – tłumaczy onkolog Dominika Paradowska. Im wcześniej takie objawy zostaną skonsultowane z lekarzem, tym lepiej dla pacjenta. Choroby nowotworowe wymagają przecież szybkich działań, a im wcześniej podjęta zostanie odpowiednia terapia, tym większa szansa na powstrzymanie choroby.

Nowotwory w Polsce

Nowotwory w Polsce to dalej duży problem. Powodują one rocznie śmierć tysięcy osób. Oczywiście jest grupa najpopularniejszych nowotworów jak rak piersi czy płuc. Jednak są też nowotwory rzadsze, które można wykryć podczas badania kontrolnego. Jednak z tym jest problem. Dobrowolnie tylko mały procent ludzi udaje się na badanie krwi, mammografię czy kolonoskopię. A są to przecież badania mogące uratować życie! Badania jednoznacznie potwierdzają, że wcześnie wykryty nowotwór to duże szanse na wyleczenie.

Podsumowanie

Guzy rdzenia kręgowego to trudny nowotwór do leczenia. Trzeba tu pamiętać przede wszystkim o profilaktyce, bo w tym przypadku wczesne wykrycie to najlepsza szansa na wyleczenie.